This website uses cookies. By continuing to use the site you are agreeing to its use of cookies.

Do not show this again
49th Janów Podlaski Auction & Summer Sale
Arabians of the State Studs
12 - 13th of August 2018

AKTUALNOŚCI

2018-07-27
Polska premiera faksymile słynnego dzieła Emira Rzewuskiego w Janowie Podlaskim!


12 sierpnia goście zaproszeni na Aukcję w Janowie Podlaskim będą świadkami polskiej premiery faksymile manuskryptu hrabiego Wacława Emira Rzewuskiego „Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales”. „Polish State Studs”, czyli trzy stadniny państwowe – SK Janów Podlaski, SK Michałów i SK Białka – są patronami tego wyjątkowego wydarzenia. Naukowa kopia najpiękniejszego z trzech tomów manuskryptu wydana została przez Dom Emisyjny Manuscriptum w jubilerskiej, zdobnej szlachetnymi kamieniami i złotem, oprawie. 

Dzieło Rzewuskiego należy do najcenniejszych zabytków piśmiennictwa polskiego. „Złotobrody Emir”, opisując kulturę arabską – nigdy wcześniej, ani później tak szczegółowo nie przedstawioną w kontekście historii koni arabskich – rozsławił nie tylko Polskę, ale przede wszystkim świat Półwyspu Arabskiego. Rękopis, wydany w limitowanej edycji 200 egzemplarzy, był sensacją kwietniowych 28. Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi (ZEA), gdzie odbył się jego przedpremierowy pokaz. Manuskrypt składa się z 352 stron i zawiera 65 szkiców hrabiego oraz ponad 100 innych ilustracji i map, a także opisów plemion beduińskich w Syrii i Arabii. Ponad 400 kolorowych rysunków stanowiło – i nadal stanowi – znakomite źródło badań nad tamtejszą kulturą. 

W 1817 hrabia Rzewuski wyprawił się po konie do Arabii. Wkrótce stał się jednym z najznamienitszych podróżników swoich czasów. Udział w walkach przeciwko Turkom, znajomość koni oraz tamtejszych języków przyniosły mu uznanie i przyjaźń 13 plemion beduińskich. Był pierwszym Europejczykiem, który przemierzył i przeniknął rozległą, niezbadaną pustynię Nadżd w Arabii Saudyjskiej. Z pustyni sprowadził ogiery i klacze dla Królewskiej Stadniny Wirtemberskiej, dla cara Aleksandra I z Rosji, francuskiej stadniny narodowej w Pau i do swojej posiadłości – Sawrania na Podolu. Romantyczna postać Emira zainspirowała m.in. Juliusza Słowackiego ("Duma o Wacławie Rzewuskim"), Adama Mickiewicza ("Farys") i Wincentego Pola ("Hetman Złotobrody"). Pojawił się na obrazach Januarego Suchodolskiego i Juliusza Kossaka. Niezwykłe dzieło "Sur les Chevaux Orientaux et Provenants des Races Orientales" do dziś uznawane jest za bezcenne kompendium wiedzy na temat kultury i tradycji arabskiej oraz sztuki hodowli koni arabskich.

Prezentacja dzieła Emira Rzewuskiego to wielka atrakcja dla miłośników koni arabskich i kultury arabskiej.__________________projekt strony IRN Multimedia
oprogramowanie choruzy.pl